Açıklayıcı Anlatım İle İlgili Paragraf Yazınız.


Açıklayıcı Anlatım İle İlgili Paragraf Yazınız.

Açıklayıcı Anlatım : Bir konu hakkında bilgi vermek amacıyla yazılan metinlerde kullanılan anlatım biçimidir .
Örnek :
Çitalar , dünyanın en hızlı  koşan memelisi unvanına sahiptir . Çitaların yaşadığı yer  Doğu  ve Güney Afrika’dır . Çitalar  tek başlarına avlanan hayvanlardır .  O kadar hızlıdırlar ki  saatte  yüz yirmi kilometre  hıza ulaşırlar .  Çitaların ortalama ömrü 17 yıl ile 20 yıl arasında değişir . Çitaların ortak yaşam alanı açık çayırlardır fakat  yoğun ormanlık alanlarda yaşayanları da vardır . Çitalar aslanlar ve kaplanlar gibi kükremeyen canlılardır . Çünkü bu kediler daha çok miyavlarlar ve  çığlık türü sesler çıkarırlar . Çitalar vücudunun tamamı siyah lekelerle  kaplı olan hayvanlardır . Her çitanın üzerindeki lekelerin biçimi  ise kendisine özgüdür , yani farklıdır . Çitaların otuz altı farklı türü vardır .  Genelde kuşları avlarlar, ceylanları  avlarlar.
İşte buradaki paragrafa baktığımızda çitaların genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu da açıklayıcı anlatıma örnek bir paragraftır .

Anlatım Biçimleri İle İlgili Örnekler 0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "anonim" seçerek isim , mail adresi vb. ayrıntılarla uğraşmadan kolaylıkla yazı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz