Tarih Yazmak Tarih Yapmak Kadar Mühimdir , Yazan Yapana Sadık Kalmazsa Değişmeyecek Hakikat İnsanlığı Şaşırtacak Bir Mahiyet Alır Sözü İle Mustafa Kemal Atatürk ne demek istemiştir ?


Tarih Yazmak Tarih Yapmak Kadar Mühimdir , Yazan Yapana Sadık Kalmazsa Değişmeyecek Hakikat İnsanlığı Şaşırtacak Bir  Mahiyet Alır Sözü İle Mustafa  Kemal Atatürk ne demek istemiştir ?

Ulu Önder Gazi  Mustafa Kemal Atatürk bu sözü ile tarafsız  olmanın önemini  vurgulamıştır . Yazan yapana sadık kalmalıdır . Yani tarih yazımında  yazarlar objektif (tarafsız) olmalıdır . Yoksa  tarih hakkında doğru bilgiler edinmemiş oluruz ve ortaya  bizi şaşırtan  yanlış bilgiler çıkabilir . Bunun için  her zaman tarafsız olunmalıdır . Mesela bugün ülkemiz için sürekli sıkıntı olarak karşımıza çıkarılmaya çalışılan Ermeni soykırımı iddialarının temelinde tarih yazımında objektif davranılmaması yatmaktadır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "anonim" seçerek isim , mail adresi vb. ayrıntılarla uğraşmadan kolaylıkla yazı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz