Sporda Vitaminlerin Önemi ?

Sporda Vitaminlerin Önemi ?

Soru :  Sporda vitaminlerin önemi nedir?

Cevap : Metabolik faaliyetler için son derece öneme sahip olan vitaminlere sportif faaliyetlerde de oldukça fazla gereksinim duyulmaktadır . Sporcularda vitamin eksikliği performans düşüşüne neden olabilmektedir . Vitamin alarak performans düşüşü engellenerek performansın normal seviyeye çıkarılması sağlanabilir . Yalnız vitaminin dozu ne kadar yükseltilirse performansın o kadar artacağı yönündeki görüş hatalıdır . A ve D vitaminin gereğinden fazla alınması zehirlenmelere neden olabilirken diğer vitaminlerin aşırı alımında bu vitaminler böbrekler yoluyla vücuttan atılır . Sporcuların vitamin ihtiyacı spor yapmayan bireylere göre yaptıkları sporun türü ve yoğunluğuna da bağlı olarak 3-4 kat daha fazladır .

Bu düşüncelere rağmen sporcuların dengeli ve yeterli beslenmeleri halinde vitamin takviyelerine ihtiyaç duymayacakları yönünde görüşler de vardır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "anonim" seçerek isim , mail adresi vb. ayrıntılarla uğraşmadan kolaylıkla yazı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz