Dolaşım Sistemi İle İlgili Bilgi

Dolaşım Sistemi İle İlgili Bilgi

Oksijen ve besinlerin  çok hücreli canlılarda vücuttaki tüm hücrelere taşınmasını sağlayan sisteme dolaşım sistemi adı verilmektedir . Dolaşım sistemi bu görevinin yanı sıra hücrelerde oluşan karbondioksit ve diğer zararlı maddelerin uzaklaştırılması görevini de üstlenmektedir .

Dolaşım Sisteminin Kısımları Nelerdir ?
Dolaşım sistemimiz kalp , damarlar ve kan olmak üzere üç kısımdan meydana gelmektedir .

Kalp : İki akciğerin arasında göğüs boşluğunda yer alan kalp , kasılı - gevşeme yoluyla kan pompalar ve bu sayede kan damarlar içerisinde dolaşır .

Damarlar : Atardamar , toplardamar ve kılcal damar olmak üzere üç kısıma ayrılan damarlar tüm vücudu sarar . Atardamarlarla kalpten çıkan kan vücuda yayılırken toplardamarlarla tekrar kalbe dönüş yapar . Kılcal damarlar ise atar ve toplardamarların  giremediği doku ve organlar arasında yer alır .

Kan : Kalbin pombalaması sayesinde damarlar aracılığıyla tüm vücutta dolaşan hayati sıvıdır . Üç çeşit kan hücresi vardır :
- Al yuvarlar : Kanın kırmızı rengini verir .
- Ak yuvarlar : Vücudu mikroplardan korur .
- Trombosit ( Kan Pulcukları ) : Yaralanma vb. Durumlarda kanın pıhtılaşmasını sağlar .

Kan dolaşımı küçük ve büyük kan dolaşımı olmak üzere ikiye ayrılır . Küçük kan dolaşımı ile kirlenen kan  temizlenir , büyük kan dolaşımı ile temizlenen kan vücuda taşınırken , kirli kan kalbe taşınır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "anonim" seçerek isim , mail adresi vb. ayrıntılarla uğraşmadan kolaylıkla yazı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz