Yaşadığınız Yerde Görülen iklim Özellikleri günlük yaşantınızda neleri etkiler ? Söyleyiniz

Yaşadığınız Yerde Görülen iklim Özellikleri günlük yaşantınızda neleri etkiler ? Söyleyiniz


Yaşanılan yerde görülen iklim tip insanların günlük yaşamlarını çeşitli açılardan etkileyebilmektedir . Yaşanılan yerde iklim tipi karasal iklim ise günlük yaşam şu şekilde etkilenir . Kışın hava aşırı soğuk olur ve kışlar uzun geçer . Yollar karla kaplı olduğu için ve buzlanma fazla olduğu için günlük yaşamda trafik kazaları olur . Hava soğuk olduğu için daha çok kalın giysiler giyilir ve üşütülmemeye dikkat edilir . Karasal iklime uygun olan sebze ve meyveler yetişir ve kişiler gereksinimlerini gidermeye çalışırlar .


Akdeniz iklimin egemen olduğu yerde yazlar sıcak ve kurak geçer , kışlar ılık ve yağışlı geçer . Denizin ılımanlaştırıcı etkisinden dolayı buralarda hava çok soğuk olmaz , yaz aylarında denize girilir fakat havada nemin ve sıcaklığın çok aşırı olması insanları gün içinde bunaltabilir ve insanlar daha soğuk bir ortam isteyebilirler  .

- Karadeniz ikliminde yaşayan kişi genelde çoğu zaman yağış görür ve güneşin fazla olmaması orada yaşayan insanlar için can sıkıcı bir hal alabilir ve kişiler güneşli günlere özlem duyarlar ama yeşil alanları izlemeye ve temiz hava almaya da doyum olmaz oralarda .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "anonim" seçerek isim , mail adresi vb. ayrıntılarla uğraşmadan kolaylıkla yazı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz