Mitoz Bölünme Nedir, Evreleri Nelerdir ?

Mitoz Bölünme Nedir, Evreleri Nelerdir ?

Soru : Mitoz bölünme nedir , evreleri nelerdir ? Kısaca yazınız .

Cevap : Mitoz bölünme tek hücreli canlılardan çok hücreli canlılara kadar tüm canlı türlerinde görülen bölünmedir .  Mitoz bölünmede ana hücredeki kalıtım maddesi eşit miktarda yavru hücrelere geçer ve oluşan yavru hücrelerde tıpkı ana hücreye benzer .
- Yaralanan ve yaşlanan hücrelerin yerine yenileri mitoz bölünme ile oluşur .
- Büyümeyi sağlayan temel etken hücrelerin mitoz bölünmesidir .
- Mitoz bölünme ile olgun hücreden iki adet yavru hücre meydana gelir , tek hücreli canlılar bu şekilde ürer .  
- Bir kertenkelenin kopan kuruğunu yenilemesi ya da deniz yıldızının kopan kolunun yerine yenisinin çıkması mitoz bölünmeye verilebilecek  en iyi örneklerdir .

Mitoz Bölünmenin Evreleri :
1. İnterfaz Evresi : Hazırlık evresi de denir . Mito bölünmenin gerçekleşebilmesi için gereken organeller bu aşamada düzenlenir . Bu evre yetişkin bir insan için yaklaşık olarak 24 saatte tamamlanır .
2. Profaz Evresi : Komatinler kalınlaşıp kısalarak kromozomlara dönüşür . Çekirdek zarı , çekirdekçik ve organaller kromozomların rahatça hareke etmesi için dağılır ve kaybolurlar . Bu evrenin bitmesine yakın tüm kromozomlar hücrenin orta bölgesine sıralanır .
3. Metafaz Evresi : Kromozomlar bu evrede en net biçimde gözükür . Senrozomlar iğ ipliklerini kromozomlara doğru yöneltir ve bu evrede hücre ekvatoral bölgede boğumlanır .
4. Anafaz Evresi : Ortak organeller iki hücre içinde ayrılmaya başlar . Kromatitler , iğ iplikler ve sentromerler eşit olarak ikiye ayrılınca bu evre biter .
5. Telofaz Evresi : Profaz evresinde kaybolan çekirdek zarı , çekirdekçik ve organeller iki hücre için de oluşmaya başlar yeniden . DNA tamamlanır . Boğumlanan hücreler tamamen ayrılır ve bölünme tamamlanır .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "anonim" seçerek isim , mail adresi vb. ayrıntılarla uğraşmadan kolaylıkla yazı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz