Konut Dokunulmazlığı Nedir ?

Konut Dokunulmazlığı Nedir ?

Soru : Anayasamızda Belirtilen Konut Dokunulmazlığını Örnek Vererek Açıklayınız

Cevap : Konut dokunulmazlığı temel hak ve ödevler içerisinde kişi hak ve ödevleri arasında yer almaktadır . Anayasamıza göre kimsenin konutuna zorla girilemez . Girilirse eğer giren kişiye  hukuk kurallarına göre gerekli ceza verilir . Çünkü herkesin konutu özeldir ve kişinin mahrem alanıdır . Milli güvenlik , kamu düzeni , suç işlenmesinin önlenmesi , genel sağlık ve genel ahlakın korunması  veya başka  nedenlerin  birkaçına bağlı olarak usülüne göre verilmiş hakim kararı olmadıkça ; yine bu nedenlere bağlı olarak gecikmesinde sakınca olan hallerde kanun ile yetikli kılınmış merciin yazılı emri olmadıkça  kimsenin konutuna girilmez , arama yapılmaz ve kimsenin konutundaki  eşyalara el konulamaz .


Örneğin ; komşunuz evde yokken onun evine izin almadan girdiğiniz takdirde suç işlemiş olursunuz ve komşunuz sizi şikayet ettiği zaman gerekli ceza size verilir .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "anonim" seçerek isim , mail adresi vb. ayrıntılarla uğraşmadan kolaylıkla yazı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz